Our Blog

Hiyeldaim için Hantaş Tekstil projesi, müşteri vizyonerliğini de tasarım sürecine katarak her detayında tasarım dolu, heyecanlı, dinamik ve keyifli bir yaratım yolculuğu oldu. Projenin tasarım ve uygulama işleri firmamız tarafından tamamlandı. Tabii ki, her işte olduğu gibi tasarım kadar işin uygulama kısmı da ön plana çıktı. Tedarikçilerimiz de bizimle aynı heyecanı paylaşarak iyi sonuçlar çıkardılar. Çözüm ortaklarımız ile beraber ekip olarak çok özveriyle çalışarak müşteri memnuniyetini sağladığımız ve sonuçları ile gurur duyduğumuz bir proje oldu.

Projenin her bir noktasını ince eleyip sık dokuduk.

Projenin amacı “Showroom, Ofis ve Fabrika” konseptlerinin tek bir yapıda toplamasıydı. Bu noktadan hareketle bu üçleme kurgusunu destekleyen senaryo ve ilk eskizler ortaya çıkarıldı.

Projenin başlangıç noktası olan giriş fuaye alanında ahşap, mermer, metal, cam ve peyzajı sırasıyla seperatör, masa ve sehpa, duvar-tavan panelleri olarak tasarladık. Mevcut yerleşimde olan bazı kurguları da etkileyici olacak şekilde tasarlayarak uygulamalarını gerçekleştirdik. Proje genelinde ahşap-metal ve mermer harika uyum ile uygulandı. Buna kullandığımız kumaş ve deri de eklendiğinde, bir de doğal yeşillikler ile mekanı desteklediğimizde, ahenk kendini gösterdi.

Bu noktadan sonra sizleri projenin içerisinde görsel bir tura çıkarıyoruz.

Binadan içeri girdiğinizde fuaye alanında Toros siyahı mermer ile duvarları ve kolonları, Carrara mermer ile kök ceviz banko arkasındaki lataları göze çarpıyor. Değişiklik yapılmayan zeminde özel üretim bir halı ile üzerinde yürüyorsunuz. Mevcut kurguda var olan sarmal merdiveninin arka planındaki dikey bahçe ve her biri el işçiliği olan cam aydınlatmalar ile oluşan binanın girişinde bu ahenkli manzara sizi bir karşılama komitesi gibi karşılıyor. Hemen sağınızda, iki kolon arasına sınırladığımız sekreterya alanında kök ceviz, cam ve metalin birleştiği kendi başına bir sanat eseri olan banko yer alıyor. Giriş fuaye bekleme alanında duvarda mermer, çevresinde deri ve metalden oluşan çerçeve ve merkezde yer alan bitkilendirme iyi bir açı sunuyor. Bu noktada merdiven alanının güçlü ve sakin bir atmosfer oluşturmasını sağlamak için bitkilendirmeden yararlandık. Mevcutta bulunan, merdiven kovasını saran ahşap lataların bir kısmını kaldırıp, lataların bitkiler için bir sınır oluşturmasını sağlayarak merdiven kovasını dikey bahçe ile döşedik ve tavandan girişte sizi kendine çeken cam bir aydınlatma kullandık.

Sarmal merdiveni takip ederek yukarı çıktıktan sonra sağa döndüğünüzde butik alanına ulaşırken, sola ilerlediğinizde sekreterya ve yönetici odasına ulaşıyorsunuz.

Önce sağa dönelim ve butiğe yürürken, bir yürüyüş ve bekleme alanı olarak tanımlanan, ön lobiden geçelim. Bu alan, tam bir ‘yeşil’ merkezidir. Sağlı sollu kullanılan bitkilendirme ve bitkilendirmelerin içinde kalan metal-ahşap-mermer giydirme kolon ve yeşil kadife bekleme koltukları ile ön lobi sizi tüm güncel kartelaların sergilendiği showroom’a ve oradan da butiği ziyaret edecek müşterilerin ağırlanacağı butik fuayeye taşıyan etkileyici bir hacimdir.

Showroom, kadife perde, perdeler arası kullanılan metal seperatörler ve seperatörlerin arkasından kendini belli eden bitkilendirme ile akılda kalıcı bir fotoğrafik görüntü oluşturuyor. Zemindeki halının renk değişimi, renk değişimlerinde geçiş yüzeyi olarak kullanılan metal kartela sunumu için kullanılan seperatörler ve alanların merkezlerinde yer alan uzun sunum masaları ve barisol sarkıt aydınlatmalar ile oluşturulan bölümler sayesinde Showroom’da aynı anda farklı müşterilerin ağırlanması sağlanabiliyor.

 

Butik fuayenin zeminindeki renk değişimi devam ettirilerek butiğe giden yol güçlendirildi. Butik fuayede servis için banko ve oturma alanlarını görebilirsiniz.

Esasında bütün senaryo butik alanına ulaşmak için tasarlanmıştır. Butik alanı çok özel bir alandır. Butik hem üst kattaki bir yürüyüş senaryosunun son mekanı hem de müşterimizin kendi A+ müşterilerini özenle misafir edeceği keyifli bir yer olarak sizi karşılar. Mekanın 4 köşesinde zemine metal flanşlar ile bağlanmış olan paslanmaz kolonlar yer alır. Üzerinde bulunduğunuz zeminde parke görünümlü ve 2 renkli balık sırt LVT malzeme kullanılmıştır, tavanda ise asma tavanlar arasında giriş kapısını takip eden bütün bir ayna ve duvarda aynanın bitiminden başlayan bookmatch rainforest mermer kullanıldı. Diğer alanlardaki metal seperatörler, perde ve bitkilendirme kullanımını bu alanda da gözlemleyebiliriz.

Merdiven çıkışında sola döndüğünüzde karşınıza yönetici odaları çıkacaktır. Bu alanlarda ahşap ağırlıklı duvar ve tavanlar ile zeminlerde parke kullanıldı. Yönetici odasında zeminde metal ve parkenin birleşimi detayı ile zeminde desen çıkarıldı. Yönetici odalarını tüm yerleşimi yeniden düzenlenerek müşteri taleplerini karşılayacak şekilde düzenlendi. Proje genelinde kullanılan perde-metal-bitki ilişkisi bu alanda renklerdeki farklılıklar ile devam ettirildi. 3 yöneticinin de kendine ait farklı karakterleri yansıtan renkleri ve tasarımları oluşturuldu. Aydınlatmalar ve hareketli mobilya özel tasarlandı ve ürettirildi.

Hantaş projesinin yeri firmamız için ayrıdır. Tasarım sürecinde hayal ettiğimiz ve kağıda aktardığımız detayların birebir uygulanması gerçekleştirebildiğimiz ve bu detaylar ve kurgu ile müşterimizin ofis alanı kullanımını ve etkileyiciliğini sağladığımız bir proje oldu. Tüm ekip arkadaşlarımız, tedarikçilerimiz ve taşeronlarımız ile mümkün olan bu projede yer almaktan mutluluk duyduk.

 

Hantaş Projesinde Çözüm Ortaklarımız:

Ahşap İşleri- Artı Mobilya & 2E Mobilya & Ayfa Mobilya

Aydınlatma – Elektrona & Spandeck

Boya-Tadilat: İlhande Yapı

Cam – Camex  & 3 Adam

Elektrik İşleri: Sistem Adam

Hareketli Mobilya: Hiyeldaim & Leta

Mermer: Merstone & Trakya Mermer

Metal: Muse Metal

Perde, Halı, Stor ve Kumaş: Nezih Bağcı (JAB)

Peyzaj: Bahçe Butik

Şömine: Teknik Şömine

Zemin: Tarkett & Aksun Parke & Massive Parke

 

Elemeği Project Solutions Atölye Serilerinden ilki olan “Mikro Ölçekli Konaklama Alanları ” çalıştayında atölye yürütücünlerinden biri de Hiyeldaim İç Mimarlık ve Tasarım’dan Anıl Berber olacak. Diğer yürütücüler Uludağ Üniversitesi Dekanı Prof Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Uludağ Üniversitesi Bölüm Başkanı Prof Dr. Murat Taş, Tasarımcı Cristiano Gatto, Mimar Slobodan  Krivokapic, Prof. Dr. Özgür Ediz, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aziz Göksel, Y.Mimar Hasan Sözüneri, Dr. İç Mimar Neşe Başak Yurttaş. Çalıştay  3-4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde, 09:00-17:00 saatleri arasında BTSO Altıparmak temsilciliğinde yapılacaktır.

Çıkış noktası,  üründen mekana geçiş fikriyle oluşan atölye çalışmasında, boyut sınırlaması olmayan bir hacimde mikro ölçekli konaklama alanlarının yaratılması hedeflenmektedir. // The idea of “transition from product to space” is the starting point of the workshop. The target of the workshop is to design micro accomodation spaces without any volumetric limit.

Farklı fikirlere açık ve tasarımı tasarımcıya bırakan müşteriler ile çok keyifli projeler ortaya çıkıyor. Tahsin Demir Diş Kliniği de bu projelerimizden biri.

Dr. Dt. Esra Demir ve Dr. Dt. Tahsin Demir ’in Endülüs Park’ta çocuklar ve yetişkinler için hizmet veren iki katlı diş kliniği projesinin konsept projesini ve uygulamasını tamamladık. Proje hem çocuklara heyecan katacak hem de yetişkinlerin çocuk ruhunu hareketlendirecek şekilde tasarlandı.

Mekana girdiğinizde galoş giyme boşluk alanından hemen sonra bekleme alanı ve sekreterya bulunuyor. Bu alanda bastığınız cam zemin ve altında hareket eden tren hattı ‘bekleme’yi oyuna dönüştürüyor. Yine bekleme alanında duvarlarda Tahsin Bey’in özel süper kahramanlardan ve özel model tipleme koleksiyonu için tasarlanan niş alanları yer alıyor. Duvarlarda fark edeceğiniz sarı çizgi hatları, bu nişlerin boşluklarına referans vermekle beraber, tüm kliniği üst katla beraber çizgisel enerji oluşturarak çevreliyor. Duvarları takip ettiğinizde duvarı yararak ilerleyen çizgiler sizi üst kata taşıyor, üst katta bu çizgiler küre aydınlatmalara dönüşerek sonlanıyor ve sanki attığınız bir topun gidiş hattını izlermişsiniz gibi bir enerji alanı oluşturuyor. Kullanılan sarı-beyaz renkleri neşeli ve enerjik hatlar oluşturuyor. Merdiven korkuluğu özellikle zemin kat ile üst kat arasında bir bağ görevi görerek çizgisel ilişkiyi tamamlıyor. Üst kat alt kat arası devam eden enerji akışının devamlılık hissi için duvar yüzeyleri de dairesel hatlarda kullanıldı. Üst kat holünde bu algıyı yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz. Üst katta personel odası, mutfak ve tuvalet kapıları gizli ve standart kapı boyutlarından yüksek kullanılarak duvar yüzeylerine gizlendi. Mekanın tuvaleti ise eşi benzeri olmayan bir tuvalet. Çocukların ve yetişkinlerin ayrı elektrik anahtarının olduğu tuvalette çocuk ya da yetişkin olmanıza göre farklı algı yaşıyorsunuz. Çocuklara özel tasarlanan tuvalette, çocuk elektrik anahtarına bastığınızda tuvalet duvar köşelerinden yükselen, tezgah altından çıkan renkli aydınlatmalar ortamı değiştirmekte, çocukların merak duygusuna hitap etmekte.

Projede Ekibi :

Zemin PVC işleri: Aryapı

Parke İşleri: Aksun Parke

Ahşap İşleri: Gökşen Mobilya

Metal İşleri: Muse Metal

Aydınlatma: Elektrona

Mekanik: Memik Mekanik

Elektrik: Eris Elektrik

Duvar ve Tavan İşleri: Mel İç Dekorasyon

Hareketli Mobilyalar: Bürosit

Cam Bölme Sistemleri: Grup Bölme

Cam İşleri: Camtek

Tezgah İşleri: Modern Yapı

Dentplus Balat’ın tasarımında hedef konforlu, şık ve düzenli bir mekan kurgulamaktı. Öncelikle mekana ilk girdiğinizde sizi güneşli, yeşillikli ve keyifli bir alan ve sizi içeriye kabul eden banko karşılamakta. Mekan içinde ilerledikçe bekleme alanı, WC ve klinik alanları görülmekte. Kliniğin planında doktoraların ve ziyaretçi hastaların rahat hareketi için iki ayrı sirkülasyon hattı oluşturuldu. Doktor odaları, soyunma odaları gibi daha özel kullanım alanları ile ziyaretçilerin dolaşımına açık olan klinik ve bekleme alanları ayrılarak kullanıcıya özel kullanım tanımlandı. Bu yüzden mekan içinde ziyaretçilerin görmediği özel bir sirkülasyon hattı bulunmaktadır.

Girişten itibaren farklı ama birbirleri ile ilişkili noktalardan referans alan ve farklı geometriler oluşturan duvar ve tavan panelleri mekanın çizgisini ve mobilyaların akslarını belirlemektedir. Duvar panellerine uygun formda gergi tavan ve koridor boyunca ilerleyen gömme lineer aydınlatmalar da bu çizgiye paralel tasarlandı.

Koridora baktığınızda numaralandırılan klinikler gitmeniz gereken yere yönlendirme yapmaktadır. Mekanın genel kullanım alanları olan, giriş, bekleme alanı ve koridorunda ceviz, beyaz ve vizon renkleri kullanıldı. Klinik alanlarında ise sarı, turuncu, mavi, yeşil gibi farklı renkler kullanılarak klinik alanları tanımlandı. Tasarlanan detaylarla malzemeler daha da nitelikli hale getirildi.  Zeminlerde akustik özellikli LVT seçildi. Her bir klinik arasına hava boşluklu çift cam bölme sistemi uygulandı ve her klinik alanının kendine özel ses ve kontrol sistemleri ile konforu sağlandı. Gün ışığından en yüksek oranda yararlanabilmek için ise plise perde kullanıldı. Sonuçta mekan fonksiyonel ve şık kurgusunu tamamlayarak, Balat’ta bulunan Üründül Plaza’ da yerini aldı.

Projede Ekibi:

 Tavan ve Zemin İşleri: Aryapı

Ahşap İşleri: Gökşen Mobilya

Aydınlatma: Elektrona

Mekanik: Berk Mekanik

Elektrik: Eris Elektrik

Duvar İşleri: Mel İç Dekorasyon

Hareketli Mobilyalar: Nurus ve Bürosit

Duvar Kağıdı ve Perde İşleri: Nezih Bağcı

Cam Bölme Sistemleri: Aspen

Grafik: Köseleciler

Tezgah İşleri: Modern Yapı

 

 

Şüphesiz ki BOOD Şehir Kulübü, Bursa’nın en seçkin ve popüler mekanlarından biri olarak yerini aldı. Mekanın iç mimari konsepti ve ince detayları için uzun çalışma saatleri harcadık. Proje sürecinde bir çok mobilya, metal, cam atölyeleri ile çalıştık.  (more…)

Claytronics, birbirleriyle iletişim ve etkileşim içersinde olan milyonlarca programlanabilir  nano teknolojik robotun biraraya gelip oluşturduğu  bir teknoloji konseptidir. “Catom” yani “Claytronics Atom” “Programlanabilir Atom” olarak da tanımlanmak mümkündür. (more…)

Naivia1Endülüs Park’da bulunan Naivia mağazası Türkiye’de açılan ilk Naivia mağazası olup, müşterinin talebi marka kimliğine uygun bir konsept mağaza tasarımı projelendirmesi ve uygulamasıydı.  (more…)

“Op” koltuğumuz ismi “operatör”den alıyor. Tasarımın çıkış noktası oturulduğunda sırt, boyun ve bel bölgesinin destekleyen,  kullanıcının bedenini rahat, kontrollü  hissetmesini sağlayan, gün sonunda rahatça kullanıcıya ait alan açan bir mobilya üretmek idi. (more…)