Skip to main content

Dentplus Balat’ın tasarımında hedef konforlu, şık ve düzenli bir mekan kurgulamaktı. Öncelikle mekana ilk girdiğinizde sizi güneşli, yeşillikli ve keyifli bir alan ve sizi içeriye kabul eden banko karşılamakta. Mekan içinde ilerledikçe bekleme alanı, WC ve klinik alanları görülmekte. Kliniğin planında doktoraların ve ziyaretçi hastaların rahat hareketi için iki ayrı sirkülasyon hattı oluşturuldu. Doktor odaları, soyunma odaları gibi daha özel kullanım alanları ile ziyaretçilerin dolaşımına açık olan klinik ve bekleme alanları ayrılarak kullanıcıya özel kullanım tanımlandı. Bu yüzden mekan içinde ziyaretçilerin görmediği özel bir sirkülasyon hattı bulunmaktadır.

Girişten itibaren farklı ama birbirleri ile ilişkili noktalardan referans alan ve farklı geometriler oluşturan duvar ve tavan panelleri mekanın çizgisini ve mobilyaların akslarını belirlemektedir. Duvar panellerine uygun formda gergi tavan ve koridor boyunca ilerleyen gömme lineer aydınlatmalar da bu çizgiye paralel tasarlandı.

Koridora baktığınızda numaralandırılan klinikler gitmeniz gereken yere yönlendirme yapmaktadır. Mekanın genel kullanım alanları olan, giriş, bekleme alanı ve koridorunda ceviz, beyaz ve vizon renkleri kullanıldı. Klinik alanlarında ise sarı, turuncu, mavi, yeşil gibi farklı renkler kullanılarak klinik alanları tanımlandı. Tasarlanan detaylarla malzemeler daha da nitelikli hale getirildi.  Zeminlerde akustik özellikli LVT seçildi. Her bir klinik arasına hava boşluklu çift cam bölme sistemi uygulandı ve her klinik alanının kendine özel ses ve kontrol sistemleri ile konforu sağlandı. Gün ışığından en yüksek oranda yararlanabilmek için ise plise perde kullanıldı. Sonuçta mekan fonksiyonel ve şık kurgusunu tamamlayarak, Balat’ta bulunan Üründül Plaza’ da yerini aldı.

Projede Ekibi:

 Tavan ve Zemin İşleri: Aryapı

Ahşap İşleri: Gökşen Mobilya

Aydınlatma: Elektrona

Mekanik: Berk Mekanik

Elektrik: Eris Elektrik

Duvar İşleri: Mel İç Dekorasyon

Hareketli Mobilyalar: Nurus ve Bürosit

Duvar Kağıdı ve Perde İşleri: Nezih Bağcı

Cam Bölme Sistemleri: Aspen

Grafik: Köseleciler

Tezgah İşleri: Modern Yapı